למיכל ואיילת

בדיקה נעימה :)

טקסי מעבר בתרבויות שונות

טקסי מעבר
טקס המילה בדת המוסלמית
יש מסורות למיניהן באסלאם המתייחסות לגיל שבו ישמעל בן אברהם אבינו, נימול. יש מסורות המדברות על גיל 13 ויש המדברות על גיל 17. ההלכה המוסלמית מחייבת ברית מילה לפניי שהגיע הבן לגיל בגרות.אדם שלא נימול נחשב ללא טהור והוא אינו רשאי לשחוט, להגיש אוכל לפני אנשים ולהתחתן. כיום מקובל למול את הבנים בגילאים שנה עד גיל 12 וגם מאוחר יותר.הודו - טקס הלידה השנייה
בהודו יש כמה מעמדות חברתיים, שהנמוכים שבהם נחשבים טמאים. טקס ההתבגרות בהודו מתקיים רק לבני שלושת המעמדות הגבוהים. הטקס נקרא "אופאינאה" שפירושו "הלידה השנייה". פניי הטקס שייכים הנערים למשפחתם, ואילו אחריו כביכול נולדים מחדש והו פכים חלק מהחברה. בעבר היו נערים יוצאים לאחר הטקס ליער ולחיות שם, וללמוד מפי מדריך על החיים. כיום חוזרים הנערים לביה"ס, אך מעמדם הוא כשל בוגרים. הטקס נערך בגילאי 12-20, הוא עמוס בסמלים שמבטאים את המעבר מעולם הילדות לעולם הבגרות.טקסי הבגרות בקולומביה הבריטית, קנדה:בקולומביה הבריטית טקס ההתבגרות כולל עשיית מעשים סמליים, המסמלים ברכה במעשיו העתידיים של המתבגר/ת. אצל הבנים נהוג לגלגל אבנים במורד ההר, כאשר המתבגר מנסה להשיג אותן. לפי המסורת, כך הוא יתברך בקלות רגליים. כמו כן נוהגים הנערים לזרוק ולחבוט  מקלות הימורים, כדי שיהיה להם מזל בהימורים. אצל המתבגרות נהוג לשאת כדי מים מהמעיין הרחוק ובדרך לטפטף מים דרך השמלה, או להשחיל אבנים דרך פתח הצווארון בשמלה. טקס זה נעשה כברכה ללידה קלה, כמו שמחליקים האבן או המים. טקסי ההתבגרות בגינאה החדשה
התבגרות נערה בגינאה החדשה משמעותה תחילת אורח חיים של בוגרת וקץ למשחקי הילדות, רק לעתים נדירות הגיעה נערב לגיל ההתבגרות ללא שהתארסה. כאשר הנערה מקבלת את הווסת הראשונה, אביה זורק אגוזי קוקוס לים. ילדי הכפר צוללים לים כדי לחפש אגוזי קוקוס. כך נודע לכפר שהנערה הגיעה לבגרות. לאחר מכן הנערה עוברת לבידוד של 5 ימים. ב5 ימים האלה מתקיימים החלפת מתנות ביינה לבין הארוס שלה. את סיום תקופת הבידוד חוגגים במסיבה גדולה. לנער בגינאה החדשה אין טקס התבגרות אחד. סימן ההתבגרות של הנער הוא ניקוב באוזן שנעשה בנוכחות המשפחה. הטקס נערך בין הגילאים 12-16 ובתקופה שהמשפחה של הנער מאפשרים זאת מבחינה כלכלית.
טקס התבגרות לבנות בקהילות איטליה
בקהילות טורינו ומילאנו באיטליה, ידוע מזה עשרות שנים מנהג חגיגת בת מצווה טקסית משותפת לכל בנות הקהילה שהגיעו לגיל 12 במהלך שנה זו.
בערב חג השבועות היו בני ובנות הקהילה מתכנסים בבית הכנסת המרכזי של הקהילה, ביחד עם בנות המצווה, משפחותיהן וחבריהן ובנוכחות הרב הראשי של הקהילה. בנות המצווה היו לבושות בשמלות לבנות ועטורות זרי פרחים על ראשיהן ובית הכנסת היה מקושט בירק ובפרחים לקראת השבועות.
הבנות היו עומדות בשורה בחזית בית הכנסת ולכבודן היו פותחים את ארון הקודש ומגלים את ספרי התורה. הרב היה ניגש אל הבנות ושואל כל אחת מהן שאלה או שתיים על פרשת השבוע, עשרת הדברות, מצוות כלליות, מצוות נשים, ענייני חג השבועות ועוד. שאלות אלה התבססו על חומר אותו למד הרב עם בנות המצווה במהלך השבועות שקדמו לטקס בת המצווה.

לאחר המענה הנכון, היו הבנות אומרות יחד את התפילה

קישור לצפיה בטקס התבגרות של שבט המסאי:
 YouTube - Maasai: A Warrior's Rite of Passage - 52-min documentary